Munkens Hälsa

Fakta

  • Kategori: Honung och hudvård
  • Ort: Ramnäs, Västmanland
  • Webbplats: munkenshalsa.se

Varor från Munkens Hälsa hos Hagnad

Alla våra producenter

Biodlare i Ramnäs i Västmanland som tappar svensk honung och gör Bisalva med bivax från egna bin.

Munkens Hälsa har sin produktion och en liten visningslokal i Ramnäs i Västmanland, och bikuporna står i trakten. Honungen och bivaxet kommer från den egna biodlingen, och varorna görs för hand i små omgångar. Mest känd är Munkens Bisalva, en vattenfri salva med bland annat oblekt bivax, olivolja och nejlikolja, som bygger på ett gammalt klosterrecept.

Hos Hagnad finns Munkens honung, naturell och smaksatt, i burkar om 280 och 500 gram, och dessutom bipollen, Bisalva i burk och som läppcerat, och bivaxdukar.

Varor från Munkens Hälsa

Munkens Ljunghonung med propolis 280 g

Munkens Ljunghonung med propolis 280 g

179,00 kr Jämförpris 639,28 kr/kg

Munkens Honung Ingefära och citron 280 g

Munkens Honung Ingefära och citron 280 g

139,00 kr Jämförpris 496,42 kr/kg

Munkens Honung Naturell 500 g

Munkens Honung Naturell 500 g

129,00 kr Jämförpris 258,00 kr/kg

Munkens Honung Eukalyptus 500 g

Munkens Honung Eukalyptus 500 g

149,00 kr Jämförpris 298,00 kr/kg

Munkens Honung Ingefära och citron 500 g

Munkens Honung Ingefära och citron 500 g

219,00 kr Jämförpris 438,00 kr/kg

Munkens Bivaxdukar 3-pack

Munkens Bivaxdukar 3-pack

249,00 kr

Munkens Bipollen 125 g

Munkens Bipollen 125 g

185,00 kr Jämförpris 1 480,00 kr/kg

Munkens Honung Saffran och apelsin 280 g

Munkens Honung Saffran och apelsin 280 g

139,00 kr Jämförpris 496,42 kr/kg

Munkens Honung Propolis och eukalyptus 280 g

Munkens Honung Propolis och eukalyptus 280 g

139,00 kr Jämförpris 496,42 kr/kg

Munkens Bisalva Original 50 g

Munkens Bisalva Original 50 g

129,00 kr Jämförpris 2 580,00 kr/kg

Munkens Honung Lime och citron 500 g

Munkens Honung Lime och citron 500 g

149,00 kr Jämförpris 298,00 kr/kg

Munkens Honung Propolis 280 g

Munkens Honung Propolis 280 g

139,00 kr Jämförpris 496,42 kr/kg

Munkens Ljunghonung 500 g

Munkens Ljunghonung 500 g

219,00 kr Jämförpris 438,00 kr/kg

Munkens Honung Eukalyptus 280 g

Munkens Honung Eukalyptus 280 g

99,00 kr Jämförpris 353,57 kr/kg

Munkens Bisalva Cerat Original 5 g

Munkens Bisalva Cerat Original 5 g

45,00 kr

Munkens Skogshonung 500 g

Munkens Skogshonung 500 g

159,00 kr Jämförpris 318,00 kr/kg

Munkens Ljunghonung 280 g

Munkens Ljunghonung 280 g

149,00 kr Jämförpris 532,14 kr/kg

Munkens Skogshonung 280 g

Munkens Skogshonung 280 g

99,00 kr Jämförpris 353,57 kr/kg

Munkens Bisalva Cerat Ringblomma 5 g

Munkens Bisalva Cerat Ringblomma 5 g

45,00 kr